Jak nakupovat na AliExpress v češtině

Dobrý nákup vždy znamená mít dobré informace. A dobré informace se získávají těžko, tím spíše pokud jsou v jazyce, kterému nerozumíme. Právě cizí jazyk bývá největším strašákem při nákupu v zahraničních eshopech, tím spíše pokud jde o nákup z Číny. V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit možnosti nákupu v jednom z největších a neznámějších čínských eshopů AliExpress.com 

AliExpress není úplně klasický internetový obchod, jde spíše o tržiště, na kterém prodávají různí výrobci, převážně čínské zboží a AliExpress celý obchod (nákup) zaštiťuje. To znamená, že nakupující platí AliExpress a ten zodpovídá za celý nákupní proces ale i případné reklamace. To je pro nakupujícího obrovská výhoda, tímto se maximálně eliminují podvody a nesrovnalosti při dovozu zboží z Číny.

Jak zobrazit AliExpress v češtině

Na začátku jsme nakousli, že největším strašákem pro nákup v zahraničních eshopech je cizí jazyk. Naštěstí čínský eshop AliExpress se dá nastaviti tak, aby byl zobrazen v českém jazyce, bohužel, každá mince má dvě strany. V pravém rohu na hlavní stránce máte možnost toto nastavení provést (obrázek 1), pokud tak učiníte, zobrazí se Vám AliExpress česky a vypadá to moc hezky. Ovšem záhy zjístíte, že se jedná o překlad strojový, přesněji přes Google. I přesto se jedná o poměrně povedený překlad a dá se využít minimálně pro získání informací od jiných nakupujících v sekci Feedback, jež je umístěna pod každým produktem. I když máte nastaven AliExpress česky, při komunikaci s obchodem uspějete pouze s angličtinou a samozřejmě čínštinou.

aliexpress v češtine
aliexpress v češtine

Nakupujeme na AliExpress

AliExpress je spíše tržiště, než klasický internetový obchod. Nabídka produktů je opravdu široká a je dobré věnovat více času tzv. serfováním po webu a jednotlivých produktech. Často se stává, že jeden produkt najdete na AliExpressvícekrát za různé ceny. Zpravidla bývají od stejného výrobce, liší se jen v prodejci. Stejně jako například na Ebay, i zde naleznete hodnocení prodávajícího, samozřejmě doporučujeme nakupovat u těch prověřených. Velkou výhodou a pravděpodobně hlavním lákadlem pro nákup z Číny jsou nízké ceny. AliExpress nabízí možnost zobrazení cen v české měně, ale zde si dejte pozor. Eshop používá pro přepočet z dolaru přepočet z Google, takže se konečná cena z nákupního košíku od toho co reálně zaplatíte může mírně lišit. Záleží na Vaší bance a jejím směnném kurzu. Ale konečný rozdíl není nikterak vysoký. Pokud nevíte jak nakupovat na AliExpress, či stejně oblíbeném DealExtreme, na našem webu najdete podrobný návod Jak na nákup z Číny, kde je vše podrobně popsáno. Stejně tak pokud si nejste jisti kolik je CLO z Číny, popřípadě DPH při nákupu, tak v sekci Dovoz zboží z Číny naleznete nejdůležitější informace a o to i ohledně případných reklamací.

Zkušenosti s nákupem na AliExpress

Jednoznačnou výhodou AliExpress.com (stejně tak DealExtreme.com) je vysoký počet nakupujících a tím pádem vysoký počet prověřených nákupů. Jak už jsme uvedli, každý produktu má pod svým popisem na stránce sekci Feedback, ve které uživatelé, kteří již daný produkt koupili, popisují své zkušenosti a kvalitu. Této sekci se nevyhýbejte a projděte si ji. Pokud nerozumíte jazyku, ve kterém je komentář napsaný, můžete se řídit počtem hvězdiček, které nakupující produktu udělil. Nemusíte se bát ani zeptat se, prodejci chtějí prodat a budou se Vám rádi věnovat. Kupující může hodnotit i prodávajícího, i to je dobrý ukazatel. Problém někdy nastává u oblečení. Čínští výrobci mají trochu jiné velikosti, o trochu menší, pokud se o tom chcete dozvědět vice, neváhejte navštívit náš 4l8nek web věnující se oblečení z Číny. U několikrát se na internetu objevily recenze a hlavně fotografie oblečení, kde je v porovnání obrázek z čínského eshopu a obrázek od nakupujícího. Bohužel jsou rozdíly viditelné, proto Vám doporučujeme nakupovat v prověřených eshopech a od kvalitního prodejců (což poznáte dle jejich hodnocení). Všeobecně pozorujeme trend rostoucí kvality zboží z Číny a to je jedině dobře.

Zeptejte se, komentujte. Zajímá nás Váš názor!

Leave a reply